Трагедія закоханого серця в ліричній драмі Івана Франка "Зів'яле листя"

 

Розвійтеся з вітром, листочки зів'ялі,

 Розвійтесь, як тихе зітхання!

Незгасні рани, невтишені жалі,

Завмерлеє в серці кохання!

Як тонко і хвилююче передають ці слова всю суть ліричної драми "Зів'яле листя", всю трагедію зраненого серця, несповнених бажань, нерозділеного кохання.

"Зів'яле листя"... Книжка неповторних інтимних поезій, в яку вкладено "чуття скарб багатий"... Образ любові, що постає з їх щемливих рядків, зачіпає найтонші струни людського серця, відгукуючись в ньому співчуттям і жалем.

Ліричний герой "Зів'ялого листя" в коханні страждає. Немає кінця його душевним мукам, бо любов його безнадійна. Всі нюанси почуттів закоханого: і радість любові, і надія, і розчарування, і біль зневаженого кохання, і роз­пач, і туга, і зневіра, трепетна ніжність, і жаль за загубленим, втраченим — сповнюють три жмутки ліричної драми. Нездійсненна мрія закоханого героя поєднатись зі своєю коханою, біль його серця породили цю "бурхливую хвилю пісень". Почуття героя тут настільки великі, що і сам проймаєшся ними, почи­наєш розуміти, яким невичерпним джерелом людської краси і ніжності може бути кохання, навіть і неподілене. Здатність повністю віддатись цьому почут­тю під силу тільки неординарній особистості. І можна лише позаздрити тій, яка викликала таку бурю.

Муки неподіленого кохання, палка і сильна пристрасть звучать у віршах "Не знаю, що мене до тебе тягне", "За що, красавице, я так тебе люблю...", "Як на вулиці зустрінеш". І як сильно любить герой, так сильно і страждає. Страж­дає, проте не проклинає ту, яка завдає йому цих страждань. Навпаки, його любов настільки безкорислива і щедра, що він готовий взяти на себе весь тягар горя, що несе удар його обраниці, а щастя, яке колись захоче відвідати його хату, відправити до неї. Почуття до коханої тут такі великі, що без неї все втрачає сенс:

Що мені без тебе щастя?

 Звук порожній і мана!

Що мені без тебе горе?

 Щезла і йому ціна.

Франко проводить свого героя через страждання і муки кохання без взаємності:

Щось щемить в душі, мов рана:                                                  '

Се блідая, горем п'яна

 Безнадійная любов.


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.