Картини народного побуту в поемі І.П. Котляревського "Енеїда"

 

Поема "Енеїда" з'явилась тоді, коли Україна в складі Російської імперії втратила рештки своєї самостійності. Була зруйнована Запорозька Січ — ос­тання вольниця українського народу. Більшість запорожців вирушила за Дунай, інші утворили Чорноморське військо.

Котляревський вирішив перелицювати "Енеїду" Вергілія, щоб розповісти у своїй травестії про ті пригоди, котрі випали на долю козацтва. Еней вирушає в дорогу, щоб побудувати нову державу.

Котляревський взяв сюжет у Вергілія, але зміст його поеми чисто украї­нський, глибоко національний. Герої поеми одягнені в український одяг, їдять українські страви, співають українські пісні. Перелицьована на український лад Вергілієва "Енеїда" стала мальовничим описом старосвітської України.

В образах Енея і троянців ми впізнаємо хоробрих і завзятих, веселих і дотепних козаків, з захопленням читаємо про будні і свята цих життєрадісних людей.

В образах богів, царів, князьків відображено життя чиновників, поміщиків, козацької старшини.

Котляревський показав себе визначним майстром у змалюванні побуту. Уся "Енеїда" рясніє побутовими деталями: описами одягу, їжі, звичаїв, повір'їв, танців, народних ігор, причому автор описує їх дуже докладно і яскраво. Ось як, наприклад, одяглась Венера, ідучи до Зевса:

Взяла очіпок грезетовий

І кунтуш з усами люстровий,

Пішла к Зевесу на ралець.

Ніби українська поміщиця, багата пані, відправляється в столичну канцелярію на прийом до високого сановника.

А ось як одягається Дідона:

Взяла кораблик бархатовий,

Спідницю і корсет шовковий,

І начепила ланцюжок;

Червоні чоботи обула,

Та і запаски не забула,

А в руки з вибійки платок.

Розповідаючи про блукання Енея та троянців, про відвідання Карфаге­ну, Сицилії, Кумської землі, письменник змальовує життя помісного панства, яке зводиться до постійних бенкетів, любовних пригод, сварок, інтриг. У поемі згадується велика кількість назв різних страв і продуктів, різноманітними є і народні напої. Троянді їдять галушки з салом, куліш і лемішку, борщ і юшку, печену свинину з часником та інші українські страви. П'ють вони сивуху, сли­в'янку, мед, пиво, брагу-сирівець, "горілку просту і калганку".


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.