"Еней був парубок моторний..." (за поемою І. П. Котляревського "Енеіда ")

 

Одним з найвидатніших творів Івана Котляревського є "Енеїда". Ця поема була популярною завжди. Ще за життя поета вона розхо­дилась по Україні в рукописних списках. "Енеїда" живе вже понад півтора століття, і це, безумовно, талановитий, по-справжньому народний твір. Вона написана багатою народною мовою, а динамічні характеристики богів та царів, здається, списано з живих людей.

Центральним образом поеми є Еней. Котляревський бачить його веселим, дотепним парубком, сміливим, відчайдушним, але трохи легковажним:

Еней був парубок моторний І хлопець хоть куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний Завзятіший од всіх бурлак...

Але разом з тим Еней – лицар, хоробрий полководець, роз­важливий державний діяч:

Еней один не роздягався,

Еней один за всіх не спав,

Він думав, мислив, умудрявся...

В його образі відтворено деякі національні риси українського характеру. Його вдача дуже суперечлива: то він несерйозний і лег­коважний, то мудрий і дбайливий. Він поважає своїх козаків, на­магається бути з ними, щоб не трапилось: буря на морі або похід ворожого війська, або низка любовних пригод.

Еней - добра, щира, пряма людина, істинно народний персо­наж, і тому такий живий і близький. Його характер не зазнав змін за півтора століття, він існує, він є. Здається, ми давні знайомі.

 


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.