Складносурядні речення

 

Визначити вид складносурядних речень.

І. 1. Одна неволя панська, а друга — царська. 2. Уночі була гроза, а ранок видався ясний на диво. 3. Билося серце, і грала кров од передчуття чогось в житті радісного, могучого. 4. Схилилась над колискою мати, і перші звуки колискової пісні, музика рідної мови переливаються в її кровинку. 5. Аркадій Петрович щодня дивився на квітник, але тільки сьогодні він його зацікавив. 6. На клумбах горіли маки, а ранні левкої тільки що розпускалися. 7. Попереду героїчна праця і славні пере­моги.

8. Біля ніг її плещеться море і, мов питаючи в тривозі одна другу про щось найголовніше в світі, хвиля хвилю доганяє. 9. Може, квіти зійдуть — і настане ще й для мене весела весна. 10. Не турбуйтесь! Зумійте бути вольними — і будете вольні, забажайте бути братами — і будете братами! Зумійте жити — і будете живі.

II. 1. Крізь шибку виднілись білі колони тераси, а за ними — квітник. 2. Се завжди його хвилювало, а по розмові почув він бадьорість і апетит. 3. Жовті па­лички цвіту тихо гойдались на волосинках вздовж колосків, і непомітний пилок золотився на сонці. 4. Микола направив струни, повів смичком — і жаліб­на пісня розляглася по хаті. 5. Після вечері Микола взяв свиту й ліг спати на току, на соломі, але його не брав сон. б. Другого дня зійшло сонце, а Микола з батьком та матір'ю вже й пообідали. 7. По узліссі на галявині зеленіє перший ряст і цвітуть про­ліски та сон-трава. 8. Скоро уся долина і гори блищать вогнями, і разом з димом з землі здіймає­ться вгору і пісня. 9. Слова — полова, Але огонь в одежі слова — Безсмертна, чудотворна фея, Правдива іскра Прометея. 10. Ранок такий то був тихий та ясний придався: ні вітерець не війне, ні хмара не збіжиться.

 


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.