Простий присудок. Складений дієслівний присудок

Вправа 1. Знайдіть у реченнях присудок. Словом якої частини мови і якою формою »а виражений присудок?

1. 

Ще тумани сиві не зійшли з полів. (Ющ.) 2. Мліла проти сонця вода в Раставиці. (Н.-Лев.) 3. Гарячою зеленою барвою горів на сонці ячмінь. (Коцюб.) 4. Аж ось і жнива задзвеніли. Люди поринули в гаряче трудове літо. 5. Осінь щедро дарувала їм свої золоті посмішки. (Речм.)

Простим присудком називається присудок, який вира­жений дієсловом в одному із способів — дійсному, умовному або наказовому. Наприклад: 1. Співали чистими дзвінкими голосами діти, (Донч.): співали — дієслово дійсного способу минулого часу. 2. Поплила б хоч на схід сонця. (Л. Укр.): поплила б — дієслово умовного способу. 3. Тільки дзвоник пролунає, ти за парту сядь відразу, при­готуйся до уроку, жди учителя до класу: сядь, приготуйся, жди — дієслова наказового способу.

 

Примітка. Простим є також присудок, який виражений: а) дієсловом у складеній формі майбутнього часу, наприклад: Буду я навчатись мови зо­лотої у трави-веснянки, у гори крутої. (Мал.); б) неозначеною формою дієслова, наприклад: Цап крутнувсь, зіп'явсь на дибки і тікать, задравши хвіст. (С Ол.); в) сполученням дієслів піду подивлюся, взяв та й пішов, давайте, робимо і под., наприклад: А ми взяли та й збудували в майбутнє калиновий міст (Криж.) В окремих випадках простий присудок може виражатися й вигуком, наприклад: А що то молоді: шу-шу, шу-шу! (Гол.)

Вправа 2. Усно визначте спосіб дієслів, а в дійсному способі — і час дієслів-присудків.

1. Хай колосяться урожаї і живлять людство трудове. (Рильськ.) 2. Хвилюється у долинах пшениця золота. Поблискують черешеньки в листі зелененькім. Черешеньки ваблять очі діточкам маленьким. (Л. Укр.) 4. З неба скотилась зоря промени­стая. (Стар.) 5. Нехай гнеться лоза, а ти, дубе, кріпись. (Рудан.) 6. О, коли б рвонув шалений вітер і розігнав хмари! (Гончар.) 7. Що місяцю зіроньки кажуть ясненькі? Що шепчуть квітки уночі над рікою? (Тич.)

Виділіть орфограму — букви е, и, є у суфіксах іменників із зменшено-пестливим значенням.


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.