Трагізм селянської долі у повістях Василя Стефаника

 

...У новелах Василя Стефаника не промайнуть заковані в лати лицарі і не схрестять зброю в смертельному герці, не зустрінуться чарівні мавки і феї. Не про народних героїв-богатирів України, що ударом кулака збивають дикого степового коня, носять при боні двопудові шаблюки і стинають ними голови ворогам, розповідає Василь Стефаник.

Кожна його новела - не картина Трагедії селянського житія, трагедії разючої бідності, безнадійної самітності, невимовної туги віл розлуки з рідною землею й світ, повний смутку і водночас не­сказаної краси та любові до людини, входить в серце і не дає спо­кою, ятрить болем душу.

Кожен твір Стефаника - це безприкладна творча праця, згусток нервів письменника, трагедія душі, вистраждана в слові. Він довго виношував свої задуми, розповідав про них спочатку в това­ристві друзів, перевіряв кожне слово, ніби добирав матеріал на пам'ятник. Коли нарешті закривався в кімнаті і сідав писати - нічого не виправляв. Що не подобалось - палив і починав знову.

- Не пиши так. бо вмреш, - говорив йому приятель Кирило Гоморак.

" Я писав тому, щоби струни нашого селянства так кріпко настроїти і натягнути, щоби з того вийшла велика музика Бетховена. Це мені вдалося... Я свою душу пустив у душу народу, і там я почорнів з розпуки і слів не маю, аби-м все міг сказати, бо страш­но за себе, а я ще трошки хочу жиги".

Дехто схильний був бачити у Стефаникові песиміста, людину, що зневірилася і тужить, впавши в розпач. Але якщо письменник зумів віднайти у душах читачів такі слова, що можуть гриміти, як грім, і світити, як зорі, - то не оптимізм.

Таке слово Василя Стефаника, такі найпоетичніші його про­зові новели, що стоять поруч із огненною поезією Т. І Шевченка.

Кожна новела В. Стефаника проймає голову пекучою, як во­гонь, думкою і немає жодної новели, витвореної лише фантазією митця. Кожна картина вихоплена з життя письменника або близь­ко знаних людей.


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.