Оксюморон у літературі

Оксюморон - це фігура мови, у якій збігаються два зовні протилежні та суперечливі елементи. Слово оксюморон походить від давньогрецького oxumoron, поєднання слів «гострий, дотепний» або «нерозумний, дурний». Часто оксюморон - це пара слів, наприклад, прикметник-іменник: нова класика.

Різниця між оксюмороном і парадоксом

Оксюморон і парадокс мають ряд спільних ознак. Оксюморон може лежати в основі парадоксу. Різниця полягає в тому, що парадокс часто використовується в літературі, щоб дати несподівані висновки, висловити певну ідею. У той час як оксюморон не обов'язково повинен висловити ідейне переконання чи наштовхнути на висновок. Парадокси, як правило, висловлюють суперечливі концепції, натякаючи на більш глибоку істину. Оксюморон не натякає на істину, а описує прямо предмет, особу чи ситуацію.

Приклади оксюморону:

  • контрольований хаос
  • старі новини
  • маленький гігант
  • оригінальна копія
  • піднесене падіння

Цитати з оксюморонами:

  • "Я завжди випереджую пророкування, тому що набагато краще пророкувати після того, як подія вже відбулася", - Вінстон Черчілль.
  • "Це крок вперед, хоча прогресу не було", - Хосні Мубарак.
  • "Нічого не вкрали. У мене був чесний злодій", - Дональд Трамп.
  • "Я глибоко поверхнева людина", - Енді Уорхол.

В основі відомої китайської концепції інь-ян також лежить принцип оксюморону. Знаменитий чорно-білий круглий символ, що виражає інь-ян, показує краплю білого кольору в чорній стороні та, навпаки, трохи чорного з білого боку. Це означає, що навіть протилежності містять трохи один одного. Наприклад, італійське слово pianoforte також є оксюмороном,  forte — голосно, piano — тихо.

Значення оксюморону в літературі

Автори використовували оксюмору протягом всієї історії літератури з багатьох причин. Іноді оксюморон може звернути увагу на подвійну природу об'єкта або поняття.  Щось, наприклад, може одночасно бути як солодким, так і сумним (Шекспір ​ писав, що "розлучення - це таке солодке горе"). Це змушує читача глибше замислитися над багатозначністю образу. Оксюмора може просто представити концепцію в новому світлі, щоб підкреслити авторську особистість. Автор Оскар Уайльд використовував оксюмору для комедійного ефекту, і багато з цих тверджень стали афористичними висловами: "Я можу чинити опір будь-чому, крім спокуси".


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2024

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.