Повість Б. Харчука "Вишневі ночі"

 Мета: ознайомити учнів зі змістом та ідейною спрямованістю повісті Б. Хар-чука "Вишневі ночі", показати духовну силу, красу, особливий ліризм головних героїв Олени Мартинюк та В'ячеслава Денисенка, виявити згубний вплив радянської диктатури на долю нації і людини, його при­реченість і безсилля перед очисним могуттям справжньої любові до рідної землі і людини.
Обладнання: портрет письменника, добірка літературних матеріалів про ньо­го, таблиця " Хроніка фізичного і духовного винищення українського народу", щоденникові записи Б. Харчука, рушник, хліб, розквітла гілка вишні (декоративна чи справжня).

Епіграф:Людина, що воно? Цвіт душі,
з якого росте добро (В. Харчук)
... Осліпнути, але напитися зірок (В. Харчук).
Учні працюють у двох групах: дослідники письменницького задуму й авторсь­кого "я" і виразники духовного світу героїв.

Вступне слово вчителя
У ці сонячні весняні дні, коли природа являє світові свою найвищу мудрість – увіковічнює життя, заново творячи довкола його чарівність, нам, людям, хочеться бути й собі схожими на невмирущу праматір усього, що повинне жити. У неї черпаємо науку творіння, просту й незаперечну, як хоча б ця вишнева гілочка (показ набубнявілої вишневої галузки), що ось-ось відкриє своє ніжно-зелене таїнство. Чи не вона ще раз доводить: лиш тоді ми потрібні світові, коли творимо?

Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні особливо гостро відчуваємо: все в суспільстві починається з людини, лиш тієї, що дбає, а не руйнує, іскрить, а не чадить. І перш ніж брати­ся за будівництво держави, ми, українці сьогодення, повинні збудувати в со^і справжню людину з надійним, стійким духовним храмом. З яких же цегли­нок має він вивершуватися? На це питання допоможе знайти відповідь наш неперевершений у художньому слові краянин Б. Харчук та його одухотворе­на найвищими злетами душі повість "Вишневі ночі".
(Лунає дзвін. Запис).

Учень (1). Із щоденника Роксани Харчук: "Одного разу, незадовго перед кінцем, тато сказав: "Уві сні я бачив страшне: дзвін без дзвіниці. Він стримів серед неба і ячав, як окрадена людська душа. Здавалося, голосив з болю. Якби ж то почули. Справді лячно: у високому небі колосальний дзвін, що гуде і вдаря, а під ним самотній маленький ти. Той дзвін б'є в скронях, пульсує в серці: де дзвіниця? Нема".

Учениця (1). А в Україні невдовзі, як і щороку, рясно зацвіли вишневі сади, їх буйна заметіль завжди ховає в собі якусь незвідану таємницю буття. Це вона заповнює все довкола життєзбудним хмелем, вривається навіть у заспа­ну людську душу. І тоді в ній "починає ворушитися щось м'яке, і тепле, і полохливе, як зайчик, і торкається лапкою забутого, проте вічного і незни­щенного". Чи не в такі хвилини повертаються люди до Бога за повного зневір'я, повертаються до витоків роду, мріють про добро як сутність, а не маску, про працю як поклик, а не засіб, про сумління як вимір моральності. А над усім цим витає високий дух святої Любові. Бо як же інакше? Без неї і не було б нічого. Лиш вона здатна повернути людині добре ім'я, чисте сумління, визнання на віки, а не на мить, а народам - справжню свободу.

В. Денисенко (2). Сьогодні знову пробудив березневий світанок В'ячеслав Денисенко, в минулому оперуповноважений групи радянських військ, а тепер вільна і вірна лиш правді і свободі людина, що не визнає над собою ніякого пригнічення особистості і завдячує цим Богу святому, хлібу насущному, вишневоцвітні й українській весні і тобі, пресвята земна любове, ціна якій найвища.

О. Мартинюк (2). А за ним у світанок зійшла вона, Олена Мартинюк, в минулому зв'язківець об'єднання УПА, а сьогодні вільна і вірна лиш духу рідної землі людина, що не визнає над собою пригнічення і поневолення ні з боку зайд, ні з боку свого брата, що прогрішився і обезбожнив душу. Завдячує цим Тобі, всемогутній Боже, тобі, великомученице-земле, вам, дорогі чесні люди, і вам, рідні вишневі ночі, що гоїли сердечні рани священним трунком кохан­ня, ціна якому найвища.


У випадку копіювання матеріалів на інший сайт обов'язковою є моя письмова згода
та пряме індексоване посилання на linguistika.com.ua
© 2012-2021

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.